Türk edebiyatında büyük eserler bırakan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 59. yıldönümü

Edebiyatımıza “Huzur”, “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” ve “Beş Şehir” eserlerini kazandıran Türk edebiyatının usta kalemi Ahmet Hamdi Tanpınar bugün sevenleri tarafından anılmakta.

24 Ocak 1962′ de hayata gözlerini yuman Tanpınar, 23 Haziran 1901’de İstanbul’da doğdu. Kadı Hüseyin Fikri Efendi’nin oğlu olup, Baytar Mektebi’ni bırakarak girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden 1923 yılında mezun oldu. Daha sonra Erzurum, Konya ve Ankara’daki liselerde öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yaparken mezun olduğu İstanbul Üniversitesinde  yeni kurulan Türk Edebiyatı Kürsüsü profesörlüğüne getirilir. 

Ahmet Hamdi Tanpınar adını ilk kez “Altın Kitap” dergisinde yayınlanan “Musul Akşamları” şiiriyle duyurdu. Tanpınar’ın şiirleri Dergah, Milli Mecmua, Hayat, Görüş, Ülkü, Varlık, Oluş, Kültür Haftası ve Aile dergilerinde yayınlandı.

İlk şiirlerinin hece vezni , imge zenginliği ve müzikal nitelikte olması edebiyat severlerin dikkatini çekti.

Siyasete de ilk adımını Maraş Milletvekili olarak attı. Milletvekilliğinden sonra eğitim aşkını sürdürebilmek adına Milli Eğitim Müfettişliğine atanmıştır.

24 Ocak 1962 yılında hayatını kaybeden Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal’in yanına İstanbul Aşiyan Mezarlığına defnedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir