Temiz bir kalp, maskesiz ve mesafesiz bir hayat, işte o zaman; tamam

Diyebilirsiniz ki, geçen yazında da maskeden söz ediyordun bu hafta da. (Maskenin Düşündürdükleri). Doğrudur. Malum, bir süreçten geçiyoruz. Bir yıldır en çok duyduğumuz sözcüklerden biri temizlik, değeri maske ve bir diğeri mesafe yani “tamam”.

Tabi buradaki maske yüzümüze taktığımız maskenin çok ötesinde bir anlam içeriyor. Maske ile ilgili deyimlerimiz var.

Maskesi düşmek: Gerçek niteliği ortaya çıkmak. (Kendi) Maskesini atmak: Gerçek niteliğini ve niyetini açığa vurmak. (Birinin) Maskesini kaldırmak: Gizli amaçlarını ortaya çıkarmak. Maskesini değiştirmek: Olduğundan başka türlü görünmeye başlamak. Anlayacağınız maske sadece maske değil.

Maskesiz derken arı, duru, saf, berrak, saydamlığı kastediyoruz. Bende dahil ne kadar yapabiliyoruz. Ne kadar rol yapmadan içimizdekini dışımıza sızdırıyoruz. Tartışılır. Ha atalarımız, “Testinin içinde ne varsa, dışarıya o sızar.” diyor.

Belki tekrar olacak ama koronavirüs birçok alışkanlığımızı, olmazsa olmazımızı, ezberimizi bozdu. Ne zaman eskiye dönülür. Orası şu aşamada bir muamma.

Bunlardan yine bir yıldır en çok kullandığımız ikinci veya üçüncü sözcük mesafe. Mesafe üzerine de oldukça fazla deyim var. Mesafe almak, mesafe koymak, mesafe kat etmek, mesafe bırakmak.

Tabi biz mesafesiz bir kültürle yetiştik. Camide namaza başlamadan önce imamlar, safları sık tutma konusunda uyarmadan namaza durmazlardı. Safları sık tutun araya şeytanlar girmesin. Önemli bir değerdi saf tutmak, safları sıklaştırmak ve iki kardeşin arasına hiçbir şeyin girmemesi.

Elbette temizlik aynı temizlik. Hatta daha ileri düzeyde bir temizlik. Yemekten önce ve sonra el yıkamak adettendi. Şimdi markete gittikten sonra, herhangi bir kapıyı açtıktan sonra, ya elimizi yıkıyoruz ya da dezenfekte ediyoruz.

Bu manada, maddi temizliğe bu kadar önem vermişken manevi olarak da arınmamıza, temizlenmemize vesile olur ümidini taşıyalım inşallah.

Sonuç olarak, temizlik, maske, mesafenin ilk harfleri ile oluşturduğumuz “tamam’a” ulaşabilmek için, maddi temizlikle birlikte  temiz bir kalp, Allah ile irtibatımızda mesafesiz bir yakınlık ve hem kendimize hem de insanlara karşı maskelerden, rollerden azade bir hayat yaşamak dileğiyle. Allah’a emanet olun. Dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir