SON DAKİKA! Türk Kargo Gemisine Nijeryalı Korsanlar Tarafından Alçak Saldırı!

Nijerya açıklarında Türk gemisine korsanlar tarafından düzenlenen baskın haberine ilişkin peş peşe açıklamalar geliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya ilişkin “Gemi Gabon karasularında. Limana yanaşmak için bekliyor. Gabon’dan da teknik personel talebinde bulunduk.” dedi.

Çavuşoğlu açıklamalarına şöyle devam etti ; Gemi kaptanı ile görüştüm gemi Gabon Karasularında ve limana güvenle yaklaşmak için bekliyor, Gabonda tekne personel talebinde bulunduk. Gemi limana yanaşır yanaşmaz gerekli işlemlerde bulunacağız dedi.

Çavuşoğlu vatandaşların kurtarılmasına ilişkin koordineli bir şekilde operasyonu sürdürdüklerini belirtti. Saldırıyı yapan korsanlarla henüz iletişime geçilemediğini ekledi.

VEFAT EDEN AZERBAYCANLI KARDEŞİMİZ İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPACAĞIZ

Saldırıda hayatını kaybeden Azerbaycanlı mürettebat için Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Çavuşoğlu tarafından aranarak başsağlığı dilendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gemini işletmecisi  Osman Levent Karsan’la da görüşerek başsağlığı ve kaçırılan mürettebatında bir an önce bulunması için adımların atılıdığını söyledi.

ERDOĞAN’DA KAPTAN İLE GÖRÜŞTÜ

Çavuşoğlu’nun yanı sıra Başkan Erdoğan’da  geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefon görüşmesi yaptı ve Geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon’a doğru hareket ettiğini , süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir