Maskenin Düşündürdükleri!

Bugün cuma namazında şöyle gözüm yan tarafımda oturanlara ilişti. Birde ne göreyim. Herkeste iki kaş ve altında iki göz. Herkes bu şekilde. Yani herkes bir ve herkes aynı.

Bunlar geçti bir an aklımdan. Elbette en büyük Allah’tır. Allahü ekber. Kıymetini bilemesek de büyüklüğü her geçen gün daha iyi anlaşılan ve anlaşılacak olan  İsmet Özel, Waldo Sen Neden Burada Değilsin kitabında yıllar önce bu konuya dikkat çekmiş. “Hiç kimse herhangi bir göçebe, herhangi bir şehirli, herhangi bir siyah, herhangi bir Eskimo, herhangi bir çocuk değildir. Herkes biriciktir. Herkes, kendisi artı tüm insanlıktır. Hepimiz, bütün insanlar, bir tarağın dişleri gibi, müsaviyiz. İnsanlardan herhangi biri neredeyse bütün insanlık oradadır. Her insan tek başına insanlık tarihini temsil eder. Hangi vasıfları taşırsa taşısın insanların her birinde İnsanlık tarihi mündemiçtir.”

O halde her doğan insanoğlu Adem’den bir parça taşıyor. Şu an bizim yaşadıklarımızın benzerlerini Hz. Adem de yaşadı. Onun çocukları da benzer şeyler yaşadı. Bizim hissettiklerimiz, kızgınlıklarımız, neşemiz, üzüntümüzün benzerlerini ilk insanda da görebiliyoruz.

İnsanların hepsi yaratılışta eş ve eşit. Burada önemli olan vakit harcadığımız, emek sarfettiğimiz yön, istikamet.  Zamanla hangi tarafına yatırım yapıyorsan o taraf daha başat hale geliyor. Sanat tarafına ağırlık veren estetiği ön plana çıkarırken, birilerini aldatmaya kafa yoran o tarafını güçlendiriyor.

Tabi eşitlikten söz etmişken İnsan Hakları Sözleşmesinin ilki olan Peygamber Efendimizin Veda Hutbesine yer vermeden olmaz. Ne diyor Efendimiz, “Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü
yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır.
Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.”

Bir maske neler düşündürdü. Çöpten karton toplayan, ekmek toplayan ile Dubai’deki dünyanın en yüksek gökdeleni (828 metre yükseklik) Burc Halife’nin tepesinde yemek yiyen aynı. Oyuncaklar farklı, oyalanmalar farklı, sonuç aynı.

Koronavirüse bir de bu tarafından bakmaya ne dersiniz? Gözle görülemeyecek kadar küçük ama insanları en azından maskeleyerek eşitleyecek kadar büyük.

Ne diyelim maskesiz de Ademoğlu olduğumuzu unutmayacağımız günler temennisi ile. Allaha emanet…

4 thoughts on “Maskenin Düşündürdükleri!

  1. Çok güzel tesbitler ve önemli bir bakış acısı…
    Tebrikler kardeşim.

  2. Teşekkür ederim Osman abi Koronavirüs Allah tarafından insanlara çok önemli bir mesaj, doğayı bu kadar hor kullanmayın, hem cinslerinize karşı zulümden vaz geçin diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir