Öğretmenlik Meslek Kanunu, Vaatte Kalmasın, Hayat Bulsun

Eğitim Bir Sen genel merkezi ve Türkiye geneli bütün illerdeki şubeler Öğretmenlik Meslek kanunu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı basın açıklamasında ana başlık olarak şunlara değindi;

Her 24 Kasım Öğretmenler Günü‘nde olduğu gibi bu öğretmenler gününde de süslü laflarla öğretmenler gününün geçiştirilmesini doğru bulmayacağız. “Zaman, vaatleri gerçeğe dönüştürme, hedefleri sonuca ulaştırma zamanıdır.”

24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde #Öğretmenlik Meslek Kanunu‘nun TBMM gündemine bir an önce getirilmesidir.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla eğitim çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek ve öğretmenlerin meslek kanunu talebini dile getirmek amacıyla 81 ilde basın açıklaması gerçekleştirdik.

Meslek kanununda öğretmenlerin özlük haklarının uluslararası standartlar çerçevesinde tanımlanmasını ve geliştirilmesini önemsiyoruz.

Meslek kanununda, istihdamda güçlük çekilen bölgeler başta olmak üzere, zorunlu hizmet gibi dayatmalara son verecek, motive ve teşvik edici hükümler yer almalıdır.

Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik gibi farklı istihdam türlerini ortadan kaldıracak bir meslek kanunu, eğitimin niteliği ve verimliliği açısından büyük ihtiyaçtır.

Atanmadan yer değiştirmeye, yetişmeden gelişmeye, eğitim imkânlarından kariyer fırsatlarına, ehliyetten liyakate kadar her konuda sorun çözecek bir #Öğretmenlik Meslek Kanunu bekliyoruz.

Eğitim kurumu yöneticiliği ve eğitim liderliği konusu bir sorun olarak değil bir konum olarak meslek kanunu kapsamında düzenlenmelidir.

Meslek kanunu öğretmenlerin kariyer basamaklarını yeniden tesis etmeli, beklentileri karşılamalıdır.

Kanun, hedefler ve gerçekler bağlamında uluslararası standartlara uygun bir kariyer mesleği niteliğini taşımalı; öğretmenin etkinliğini artıracak, itibarını yükseltecek hükümler içermelidir.

Öğretmenlerin özlük haklarını geliştirecek; statüsünü, itibarını yükseltecek, çalışma koşullarını daha verimli hale getirecek bir meslek kanunu bekliyoruz.

Meslek kanunu ile öğretmenlerin mesleki ilerlemelerini sağlayacak şekilde kariyer basamakları yeniden hayata geçirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir